V měsíci květnu je v našem Slezském regionu razovitem zavedena již dlouholetá tradiční akce – smažení vaječiny na ohni. Většina spolků, církví či zájmových sdružení na tuto tradiční událost svolává své členy a je to skvělá příležitost být spolu, vzájemně se sdílet, popovídat si a předat informace co je nového.

Hromady vajec, špek, cibule, máslo a pažitka. K tomu kotlík, příjemné venkovní prostředí a lidé s dobrou náladou. Tak takhle nějak lze ve zkratce popsat tradiční smažení vajec, které se nějčastěji koná na tzv. Letnice.

Letnice jsou křesťanský svátek, připomínáme si jím seslání Ducha svatého na apoštoly o Ježíšově zmrtvýchvstání a slaví se 50 dní po velikonocích v neděli a v pondělí. Svatodušní pondělí se u nás bohužel již neslaví, lidé málem zapomněli, že v ten den bývalo kdysi volno podobně jako na Velikonoce. Jako většina křesťanských svátků u nás je i tento doprovázen lidovými zvyky, jako jsou čištění studánek, jízdy králů a zejména na Severní Moravě smažení vaječiny. Odkud se tento zvyk vzal se přesně neví, nejspíš ho přinesli Valaši. Dnes slouží vaječina k tomu, aby se setkali i ti, kteří na to po celý rok neměli čas. Tato tradice je převážně udržována na venkově.

Zaměstnanec kanceláře biskupa opavsko-ostravské diecéze Pavel Siuda řekl, že o významu smažení vaječiny není v církevních knihách téměř nic. “Domníváme se, že vejce je starým symbolem života a vyfouklé kraslice znázorňují prázdný hrob. Smažení vaječiny má připomenout konec velikonočních svátků,” řekl a dodal: “Lidé celé tyto svátky uzavírají jídlem z vajec. Vařená vejce jsou na stole už o velikonočním pondělí. Na to svatodušní smaží lidé vaječinu.”

Historická vzpomínka

Paní Veronika Pitlová ve své knize Téměř zapomenuté tradice zaznamela vzpomínání své babičky. Uvádíme zde krátkou citaci, jež se vztahuje právě k tradici vaječiny.

Moje babička (*1949) se narodila na Valašsku. V tomto krásném kraji se drží mnoho zvyků a tradic. Ona nejvíce vzpomíná na svátek seslání Ducha svatého neboli Letnice. Tento křesťanský svátek se slaví koncem května nebo začátkem června podle konce Velikonoc, protože Letnice začínají právě 50 dnů po Velikonocích. Tehdy ještě měl pracovní týden 6 dní, pracovalo se tedy i o sobotách a pouze neděle byl den volna, odpočinku a možnosti strávení času s rodinou.

V tu neděli, na svátek seslání Ducha svatého, chodívala moje babička, tehdy malé děvčátko, se svojí rodinou – maminkou, tatínkem, bratrem, babičkou, dědečkem, tetou, strýcem, dvěma sestřenkami a další tetičkou a strýčkem do přírody smažit vaječinu. Celkem jich bylo 12. A co tahle vaječina vlastně je? Jsou to slepičí vajíčka usmažená se špekem. Babička mi vždy vypráví, jak takové smažení vaječiny probíhalo. To časně ráno nabalili do tašky vejce, chleba a vodu na pití a umývání, také kotlík a deky na ležení, a poté celá rodina vyrazila na cestu dlouhou asi 2 kilometry až na okraj lesa. Protože toto se odehrávalo v druhé polovině 50. let minulého století, mohl se na kraji lesa bez problému rozdělat oheň. Všichni se zapojovali do příprav – i ti nejmenší. Její maminka, moje prababička, do kotlíku rozbila vejce, pánové šli do lesa na dříví, rozdělali oheň a už se mohlo smažit. A v kotlíku bylo těch vajec tolik, aby se najedlo všech 12 lidí. Po usmažení všichni seděli na dekách v trávě, bavili se a hodovali. Strýc vlastnil tranzistorák, což bylo takové malé přenosné rádio na baterky, a tak jim i to zpříjemňovalo celičký den. Moje babička a ostatní děti se po jídle šli honit a schovávat po lese, brodit potok, ve kterém se vždycky i cákali. Pozdě odpoledne se vše uklidilo, uhasil se oheň a všichni se odebrali zpátky. Domů se vždy dostali ještě před západem slunce.

Takovou tradici držela skoro celá vesnice a právě na tohle babička často vzpomíná, jako na krásné nedělní odpoledne strávené s celou rodinou.

Zadání aktivity

Pokud jste členy nějakého spolku nebo církve, zjistěte si, zda tato vaše zájmová skupina bude letos pořádat smažení vaječiny a pokud ano, za účast alespoň 2 členů vašeho týmu na této akci můžete získat 50 bodů. V případě, že nejste členy nějakého spolku, nebo nemáte možnost se účastnit nějaké organizované smaženice, tak si můžete udělat takovou fajn rodinnou akci třeba u vás na zahradě. Dejte si dostaveníčko s vašimi blízkými, přineste vajíčka, nakrájejte špek, rozdělejte oheň a pak si můžete vychutnat společné jídlo a povídání na čertsvém vzduchu. Věříme že si to hezky užijete, pochutnáte si a prožijete krásné okamžiky s dalšími vám blízkými lidmi.

V záznamu o aktivitě nám popište jak to probíhalo, zda-li jste se účástnili nějaké organizované vaječiny nebo jste si ji udělali sami se svou rodinou, jak se vám to líbilo a případně co zajímavého jste zažili. Přiložte nám 2 fotografie a poté vašemu týmu přidělíme 50 bodů.