Máme tady další úkol pro děti – tentokráte vás “vypustíme” do lesa s velmi naléhavým posláním. Dorazila nám sem totiž depeše od Lesního Společenstva Skřítků a velmi úpěnlivě nás (a teď už vlastně vás) žádají o pomoc a spolupráci. Vlivem pandemie byly totiž pozastaveny veškeré stavební a developerské projekty v lesních prostorech a spousty těchto malých obyvatel lesa se tak rázem ocitlo bez přístřeší. Musejí se potulovat po lesích a prakticky nemají místa, kde by složili své vousaté hlavy, kde by se mohli schovat před deštěm a sychravým chladem či před jinou nepřízní počasí. Zkrátka a dobře takovýto “zlý a nepříznivý osud” si lesní praobyvatelé nezaslouží a právě vy jim můžete velmi pomoci.

Vybízíme tedy všechny děti, aby ukázaly své dobré srdce a pro těžce zkoušené obyvatele lesa postavily nové obydlí. Nejlépe v přírodním stylu s využitím běžně dostupných lesních materiálů – větví, kůry, šišek, listů, kamenů, mechu či jiných přírodnin. Vaše vynaložené úsilí nezůstane bez odměny. Kromě příjemné zábavy v přírodě a na čertsvém vzduchu vás za vaši snahu a 3 dokumentační fotografie odměníme ziskem 100 bodů pro váš rodinný tým.

Vydejte se s dětmi do lesa a postavte spolu domečky pro lesní skřítky. Nebo pro zvířátka. Užijete si spoustu zábavy, a když se příště na místo vrátíte, můžete zkoumat, jestli už v domečcích někdo bydlí!

Nejprve společně vyberte vhodné místo, kde by se mohlo skřítkům líbit. Zkuste najít pěkný pařez – ten může představovat základ domečku. Mezi jednotlivými kořeny můžete zařídit pokojíky.

Ke každému domečku patří i zahrádka. Z šišek různých velikostí můžete udělat stromy. Nasbírejte lesní plody, drobné květy nebo houbičky které mohou skřítci „pěstovat“, a zasaďte je do mechu nebo do jehličí.

Dobroty jako skořápky z ořechů, žaludy, bukvice, šípky nebo lesní plody si skřítci musejí dobře chránit, aby neměli přes zimu hlad. Proto si je uskladňují ve spižírně. Pomozte jim ji postavit! Stačí k tomu pár klacíků různých délek.

Schodiště by u domečku rozhodně nemělo chybět, jinak by se do něho skřítci také nemuseli vůbec dostat. Menší klacíky poslouží jako schůdky, na zábradlí použijte delší klacík.

I skřítci potřebují talířky a mističky, na které si naservírují dobroty ze své spižírny. Mističky jim snadno uděláte z kloboučků žaludu, z ořechových skořápek nebo pichlavých slupek od kaštanů. Naplnit je můžete (kromě různých dobrot) drobnými okvětními lístky.

Zkrátka popusťe uzdu své fantazii, staňte se na chvíli významnými architekty a staviteli a užijte si společný čas při této kreativní činnosti. Moc se těšíme na vaše nádherné výtvory.