Tato aktivita je určena primárně ženám, ale určitě se můžou zúčastnit i děti (a snad také i muži). Kvetoucí levandule jsou čarokrásné, nádherně voní a vypadají – zvláště jsou-li vysazené v hustých trsech. Zcela zaslouženě přitahují pohledy všech přihlížejících. A nejen ty lidské – levandule jsou naprosto okouzlující rostliny, jimž ani žádný hmyz nemůže odolat a tak jsou v době kvetení doslova obletovány velkým množstvím včel, vosiček, čmeláků či motýlů. Chceme vás vyzvat k relaxačním a občerstvujícím zážitkům a kochámím se touto nádherou

Tato aktivita je v prvé řadě pozváním na akci Den otevřených dveří na levandulové farmě, která se uskuteční v Třinci – Horní Lištné v pondělí dne 6.7.2020 a pořádá ji ekofarma Bylinky od Jezinky.

Velice rádi vás uvítáme na letošním čtvrtém ročníku této akce, která se koná tradičně u nás ve stodole a na levandulovém poli.
Těšit se můžete na stříhání levandule, focení v levandulovém poli, nabídku levandulových vyrobků a bylinných sirupů. Prodej sazenic. Kurz pletení levandulových paliček.
Nebude chybět sladké občerstvení kávě, limonáda, “gorolski placki” a čepované pivko.
Za příznivého počasí si ráno zacvičíme jógu a pro děti připravíme dílničky, hry a ani zvířectvo by nemělo chybět.
Sledujte nás, ať máte aktuální info.
Symbolické vstupné 10Kč za osobu.

Odkaz na událost na Facebooku můžete najít tady, mapu pro cestu na levandulovou farmu naleznete zde a konečně v tomto odkazu vám nabízíme takovou malou video upoutávku.

 

Zadání aktivity

Využijte volno na státní svátek 6.7 a udělejte si relaxační výlet do Třince na levandulovou farmu. Užijte si připravený program a pořiďte si 3 umělecké fotografie na nichž co nejvíce vynikne krása kvetoucích levandulí. Pokud vám to v pondělí 6.7 nevyjde vůbec nevadí – aktivitu si můžete splnit i tak, třeba u vás na zahradě pokud máte zasazené levandule, anebo kdekoli jinde. V záznamu o aktivitě nám popište kde jste fotografie pořídili, kdo se focení účastnil atd. Za splnění podmínek úkolu vám přidělíme 50 bodů. Na konci soutěže spustíme hlasování o nejlepší fotografie a 3 nejvíce ohodnocené získají bonusových 100 bodů.

 

Trocha teorie nikoho nezabije 🙂

Levandule (Lavandula) je rod rostlin patřící do čeledě hluchavkovité (Lamiaceae), obsahující 20–40 druhů. Jsou to obvykle polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, bílým nebo růžovým květem. Rod je znám především pro svou nezaměnitelnou vůni. Bývají často pěstovány v kultuře, v českých podmínkách se nejčastěji pěstuje druh levandule úzkolistá, známá též jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia).

Popis

Jsou to nejčastěji polokeře nebo keříky, někdy též vytrvalé byliny s dřevnatějícími bázemi. Listy jsou zpravidla jednoduché, celokrajné, někdy též zubaté nebo zpeřené. Květy jsou oboupohlavné, drobné; trubkovitý kalich je pokryt žláznatými chlupy obsahujícími aromatické silice, koruna je silně či jenom nevýrazně dvoupyskatá. Umístěny jsou v lichopřeslenech klasovitě nahloučených na koncích květonosných lodyh. Opylovány jsou hmyzem, plodem je tvrdka.

Lodyha a list

Lodyhy na dřevnaté bázi jsou hustě bělavě chlupaté. Chlupy hvězdicovitého tvaru jsou výše čtyřhranné. Listy má vstřícné s podvinutým okrajem, 2–6 cm dlouhé, čárkovitě kopinaté až podlouhle kopinaté, na rubu žláznatě tečkované. Jsou zelené, v mládí šedoplstnaté, později olysávají.

Květ

Lichopřesleny květů má uspořádány vrcholově na dlouze stopkatých přerušovaných klasech. Podkvětní listeny jsou 3–4 mm dlouhé, kosočtverečné až obvejčité, výrazně žilnaté, hnědofialově zabarvené. Květy jsou souměrné, krátce stopkaté s podlouhle trubkovitým, třináctižilným, 4,5–7 mm dlouhým kalichem. Ušty jsou nestejné, horní s obsrdčitým chlupatým hustě kadeřavě fialovým přívěskem. Dvoupyská koruna s dvou až trojzubým horním pyskem je 8–12 mm dlouhá, souměrná, modrá až fialová. Tyčinky jsou v květu 4, dvě mnohem kratší (dvoumocné), nitkami přirostlé ke koruně. Semeník je svrchní a 4dílný. Tvrdky leskle hnědé. Doba kvetení je především v červnu, červenci až srpnu.

Účinné látky

Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně. V České republice lze tento druh volně pěstovat, droga má však slabší účinky. Za relativně silný anxiolytický efekt, indukovatený inhalací aromatických sloučenin uvolňovaných hlavně z čisté silice je zodpovědný terpenový alkohol linalool, jehož mechanizmus účinku není zatím dobře zmapován, ale hovoří se o efektu na GABA receptory. Potence této substance po inhalaci je porovnatelná s konvenčními benzodiazepiny

Ekologie a rozšíření

Zástupci rodu jsou rozšířeny na severní polokouli od Kanárských ostrovů přes Středomoří a severní Afriku včetně saharských států až po Arabský poloostrov a Indický subkontinent. Jejich obvyklým biotopem jsou suché nízké křoviny, zvané garrigue.

Použití

Některé druhy se používají jako okrasné rostliny. Uplatní se při výsadbě ve skupinách, kdy vytvářejí krásný kvetoucí koberec. Silice, zvaná levandulový olej, se užívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii; má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Široké využití má druh v gastronomii jako koření, na výrobu sirupů či jako pot-pourri. Jde také o medonosné rostliny.

Pěstování

Levandule je rostlina, které velmi dobře snáší sucho a nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých, písčitých nebo štěrkovitých, dobře odvodněných půdách. Vyžadují plně osluněné stanoviště s dobrou cirkulací vzduchu. Prospívají i bez přihnojování, při velké vlhkosti či přemokření mohou trpět uhníváním kořenů.