Tento zážitek si snad vaše děti užily i letos, ikdyž příležitostí bylo asi podstatně méně než v předchozích letech. Rodiče tyto zabavní atrakce většinou až tak moc rádi nevidí (přece jen taková návštěva pouti znamená docela slušný “průvan” v peněžence, zvláště s narůstajícím počtem dětí v rodině) ale děti se na svezení se na kolotoči či jiné pouťové atrakci vždy velmi těší.

I naše tradiční Třanovická tzv. Bartolomějská pouť (která se koná vždy na konci srpna u příležitosti svátku patrona sv. Bartoloměje) se letos uskutečnila (navzdory negativní prognoze, kdy byla většina z připravovaných kulturních a společenských akcí zrušena) takže doufáme, že jste využili tuto příležitost a dopřáli svým dětem nějaké to povyražení. Pokud jste nebyli na pouti v Třanovicích vůbec nevadí, máte ještě spoustu příležitostí jít se “vyvětrat” někde jinde.

Za krátkou reportáž a 2 fotografie dokumentující vaší návštěvu a užívání si kolotočů či jiných pouťových atrakcí vašemu týmu přidělímě 50 bodů. Dejte nám vědět kde jste na kolotočích byli, jak se vám to líbilo či nelíbilo, jaké atrakce jste absolvovali a klidně můžete přidat i pochvalu/kritiku či jakékoliv jiné postřehy z akce jíž jste se účastnili.

Pouť

V Evropě se místo pouti stávalo centrem společenského života – zejména pro výroční pouti k místním kostelům v den jejich zasvěcení nebo v den svátku jejich patrona. Proto se k němu přidružoval i zábavní program, který byl zejména pro děti nejvýraznějším a nejlákavějším projevem poutě. Po místech poutí kočovali se svým vybavením komedianti: majitelé kolotočů, houpaček, zábavních střelnic, strašidelných domů a dalších atrakcí, mnohdy společně s kočovným divadlem s náboženskými i světskými tématy.

Později se tento účel osamostatnil, například slavná pražská Matějská pouť se od kostela svatého Matěje v Dejvicích přestěhovala na Výstaviště a většina komediantů a zábavních parků se stěhovala bez ohledu na náboženské dění. V dnešní době se občas a místy tradice sloučení náboženské a zábavní slavnosti obnovuje.

Pouťová atrakce je zpravidla technické zařízení sloužící k pobavení návštěvníků poutí a zábavních parků. Mezi nejznámější patří horská dráha, řetízkový kolotoč, obří kolo či autodrom

Jedná o technická zařízení určena k zábavě a pobavení. V dnešní době se jsou populární výškové atrakce, které dosahují výšky až 135 metrů. Přetížení na pouťových atrakcích může být až 6G (toto není oficiální), mezi takové patří například Extazy. Modernější atrakce mají magnetické brzdy a jsou poháněny elektrickými motory. Některé z nich mají vzduchový zádržný systém a zabezpečují se tyčí umístěnou před osobou, tak aby se nedala otevřít.

Zábavní park (lunapark, lidově též pouť) je ohraničené území, na kterém se nacházejí různé zábavní pouťové atrakce. Vyšším stupněm zábavního parku jsou parky tematické, které jsou laděné do jednoho tématu (např. Disneyland, Gardaland nebo Legoland). Mimo pevné lunaparky existují i pojízdné, stěhující se neustále od města k městu na vyhrazená místa. Někdy využívají městských slavností, tradičních svátků. Stěhování se provádí na nákladních autech (i upravených), přívěsech traktorů a dnes i s auty osobními.

Historie lunaparků a trolejparků

České označení lunapark pochází z anglického názvu Luna Park, které jako první dostal zábavní park na poloostrově Coney Island v New Yorku v roce 1903, založený Charlesem I. D. Looffem. Název pocházel ze zábavní atrakce „A Trip to the Moon“ (výlet na Měsíc), scénické jízdy, která byla, vedle horské dráhy Cyclone, jednou ze zdejších hlavních atrakcí. Původně ji zkonstruoval Frederic Thompson pro Panamerickou výstavu v Buffalu v roce 1901. Frederick Ingersoll v roce 1904 s pomocí investorů založil společnost Luna Park Amusement Company a v roce 1905 otevřel Lunaparky v Pittsburghu a Clevelandu. Byly to první dva lunaparky vybavené elektrickým osvětlením. Následně vytvořil celosvětovou síť 44 Lunaparků, pro které jeho společnost též navrhovala a vyráběla atrakce. Celkem jeho společnost vyrobila 277 horských drah a zasloužila se o popularitu takzvaných Trolley Parků, zábavních parků vznikajících v první třetině dvacátého století obvykle poblíž konečných stanic tramvají ve větších městech. Intersoll zemřel v roce 1927 a mnohé z jeho Lunaparků zanikly, ale slovo lunapark se stalo v mnoha zemích a jazycích obecným označením pro zábavní parky.

Zábavní parky v Česku

V českém prostředí bývalo kočovné provozování zábavních atrakcí tradičně spojeno s výročními poutními slavnostmi posvěcení kostelů (posvícení). Proto se pro ně vžilo označení pouť, pod nímž si, s postupující sekularizací společnosti a osamostatnění zábavních parků, běžný obyvatel představí spíše zábavní park než náboženskou slavnost či dokonce putování na ni. Českým prototypem takového vývoje se stala jarní Matějská pouť, jejíž atrakce se od kostela svatého Matěje v dejvických kopcích nejprve přesouvaly do nižších poloh poutní cesty, která už od barokní doby začínala poblíž Bruské brány. Po mnoho let bývaly atrakce v prostoru dnešního Vítězného náměstí a po těkání začátkem 60. let (v roce 1960 Letná, pak i Břevnov či Modřany).

V roce 1963 se Matějská pouť usídlila na pražském Výstavišti. Její rozšíření i na podzimní sezónu se nazývalo nejprve Podzimní pouť, pak Václavská pouť. Neznámější stálé atrakce v lunaparku byly zřejmě horská dráha Cyklon z roku 1973 a Ruské kolo z roku 1981. Ty však byly v roce 2018 odstraněny.

V České republice funguje mnoho takových pojízdných (kočovných) podniků. Některé jsou členy Sdružení provozovatelů technické zábavy LITEZA. Toto sdružení je členem evropské asociace lunaparků.

Zábavní parky ve světě

K Česku nejbližším zábavním parkům patří vídeňský Prátr, polský lunapark Energylandia (město Zátor), nebo německý Heide Park (Dolní Sasko) a Europa Park (okres Ortenau). Ten je druhým nejnavštěvovanějším parkem v Evropě po Disneylandu v Paříži.[1] Další nejnavštěvovanější parky v Evropě jsou: Efteling v Nizozemí, Zábavní park Tivoli v Dánsku, PortAventura ve Španělsku, Liseberg ve Švédsku, Gardaland v Itálii, Parque Warner Madrid, Parc Astérix u Paříže, Alton Towers v Anglii a Legolandy v Dánsku a Anglii.

Mnoho zábavních parků bylo vybudováno zejména v USA a v Japonsku, kde jsou také nejproslulejší horské dráhy. Nejnavštěvovanější parky na světě jsou Walt Disney World Resort na Floridě, Disneyland v Anaheimu a Tokijský disneyland. Kromě Disneylandů také Universal Studios Parky, Ocean Park Hong Kong a Everland v Jižní Koreji. Six Flags je největší řetězec zábavních parků na světě, nejvíce parků má v USA a zaměřuje se na především na horské dráhy.