Tuto aktivitu vymyslel a pro vás připravil tým DZFA Rylko – konkrétně Dominik, když jeho manželka a děti byly na ozdravném pobytu a on se sám toulal po blízkých Beskydských vrších. Vaším úkolem bude využít krásné jarní počasí a naplánovat si rodinnou procházku  spojenou s dobrodružstvím a hledáním skrytých pokladů.

Zdalipak víte, že ve vzdálenosti do 10 km od Třanovic (měřeno vzdušnou čarou) se nachází 10 hor o nadmořské výšce nad 700 m? V přiloženém souboru najdete mapu, která tato místa ukazuje. Nejsou zde však napsána ani jména vrcholků ani jejich nadmořská výška. Nejlépe, když si před vaší výpravou stáhnete přiložený soubor a mapu si vytisknete.

Pro zpestření zábavy to může být Vaším prvním úkolem – doplnit názvy a nadmořské výšky přímo do mapy.

V půběhu mé pravidelné procházky po Beskydech jsem na těchto desíti horách zanechalo malé překvapení – v zavařeninových sklenicích následující věci:

  • Papír se jménem hory, její nadmořskou výškou a tabulkou, kde můžete napsat své jméno a příjmení nebo název vašeho rodinného týmu. Papír nechte prosím ve sklenici.
  • Zelené pásky. Tyto pásky jsou především pro ty, kteří hrají nebo by se chtěli zapojit do naší celoroční hry, kterou nás provází Zima, Léto, Podzim a já (pokud byste měli zájem se dovdět něco víc, stačí napsat na email pzko-trzanowice@email.cz)
  • Sladkosti, ze kterých si každé dítě může vzít jeden kus. Pokud vezmete poslední kus, doplňte prosím jiné sladkosti do sklenice.

Jak poznáte, kde je sklenice ukryta? V přiloženém souboru najdete 10 obrázků, na kterých jsou zobrazena místa, kde je sklenice ukryta. Může být v hromadě kamení, může být zakopána lehce pod zemí, může být za hromadou větví. Neřeknu Vám, která fotka patří ke kterému vrcholku – to by měl být váš další úkol (výjimkou je hora Godula, kde samotné nalezení vrcholku bude o něco obtížnější než na jiných místech). Nezapomeňte nechat sklenici přesně v místě, kde ji najdete! Aby ji i ostatní mohli nalézt!

Co je cílem společné zábavy? Poznat a objevit místa v přírodě, která máme blízko. Zjistit, jestli umíme číst z mapy a také, zda máme dostatek sil na to, abychom se na tyto vrcholky vyšplhali. Máme? 

Pár rad:
– Obujte si pohodlné boty, které nemají strach z bláta.
– Zabalte si sebou něco k jídlu, vodu, mapu, a něco na psaní (ve sklenicích jsou sice propisky, ale nikdo neví, v jakém stavu je najdete).
– Do poloviny května projděte co nejvíce vrcholků. Na konci června začnu sbírat sklenice s papíry a vašimi podpisy.
– Dodržujte veškerá usnesení naší vlády (viz www.vlada.cz).

VAŠE JARO

Za nalezení 3 pokladů vám přidělíme 50 bodů, za nalezení 6 pokladů 100 bodů a za nalezení všech 10 pokladů získáte 150 bodů. Jako důkaz, že jste hledačskou výpravu absolvovali a splni podmínky zadání aktivity po vás budeme požadovat fotku mapy s vyplněnými názvy a nadmořskou výškou objevených míst a také 2 fotografie členů vašeho pátracího komanda. Výpravy se musí zúčastnit alespoň 2 členové vašeho týmu.

 

Mapa a návod CZ
Mapa a návod PL